EVS36-8R4/A
AC DC Converters
Manufacturer No:
EVS36-8R4/A
Datasheet:
EVS36-8R4/A
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 300W
In Stock
0 pcs On sales
Voltage - Output 1
36V
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
3kV
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max)
8.4A
Power (Watts)
300W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)