EVS36-8R4
AC DC Converters
Manufacturer No:
EVS36-8R4
Datasheet:
EVS36-8R4
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 300W
In Stock
0 pcs On sales
Voltage - Output 1
36V
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Efficiency
91%
Voltage - Isolation
3kV
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max)
8.4A
Power (Watts)
300W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Number of Outputs
1
Company Profile
EVS36-8R4 Relevant information
EVS36-16R7
EVS36-16R7
AC/DC CONVERTER 36V 600W
EVS36-16R7/R
EVS36-16R7/R
AC/DC CONVERTER 36V 600W
EVS36-8R4
EVS36-8R4
AC/DC CONVERTER 36V 300W
EVS36-8R4/A
EVS36-8R4/A
AC/DC CONVERTER 36V 300W
EVS36-8R4/R
EVS36-8R4/R
AC/DC CONVERTER 36V 300W
EVS36-8R4/RA
EVS36-8R4/RA
AC/DC CONVERTER 36V 300W