EVS36-16R7
AC DC Converters
Manufacturer No:
EVS36-16R7
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
EVS36-16R7
Description:
AC/DC CONVERTER 36V 600W
In Stock
6 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
16.7A
Power (Watts)
600W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.48" L x 4.72" W x 2.40" H (190.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
36V
Series
EVS (300/600W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
88%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Company Profile
EVS36-16R7 Relevant information
EVS36-16R7
EVS36-16R7
AC/DC CONVERTER 36V 600W
EVS36-16R7/R
EVS36-16R7/R
AC/DC CONVERTER 36V 600W