25SGV220M8X10.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
25SGV220M8X10.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
25SGV220M8X10.5
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
220µF
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
320mA @ 120Hz
Applications
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
Polarization
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
25V
Series
SGV
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C