25SGV100M6.3X8
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
25SGV100M6.3X8
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
25SGV100M6.3X8
Description:
SMD CAP
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
Automotive
Lead Spacing
Polarization
Polar
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Radial, Can - SMD
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
SGV
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Ratings
AEC-Q200
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
100µF
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)