16NXA47MEFCTG5X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16NXA47MEFCTG5X11
Datasheet:
16NXA47MEFCTG5X11
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
47µF
Ripple Current @ Low Frequency
54mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
81mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Bi-Polar
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)