16NXA220MEFC8X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16NXA220MEFC8X11.5
Datasheet:
16NXA220MEFC8X11.5
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
220µF
Ripple Current @ Low Frequency
137mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
164.4mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)