16NXA1000MEFC12.5X20
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16NXA1000MEFC12.5X20
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16NXA1000MEFC12.5X20
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
1000µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
472mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Bi-Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Series
NXA
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Company Profile
16NXA1000MEFC12.5X20 Relevant information
16NXA1000MEFC12.5X20
16NXA1000MEFC12.5X20
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL