L50J100E
Chassis Mount Resistors
Manufacturer No:
L50J100E
Manufacture:
Ohmite
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
L50J100E
Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W
In Stock
2265 pcs On sales
Product Parameter
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Lead Style
Solder Lugs
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
50W
Package / Case
Radial, Tubular
Mounting Feature
Brackets (not included)
Series
270
Size / Dimension
0.563" Dia x 4.000" L (14.30mm x 101.60mm)
Company Profile
L50J100E Relevant information
L50J100
L50J100
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W
L50J100E
L50J100E
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 50W