VWRBT1-D24-S12-SMT-TR
DC DC Converters
Manufacturer No:
VWRBT1-D24-S12-SMT-TR
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
16-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
VWRBT1-D24-S12-SMT-TR
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Isolation
1.5kV
Efficiency
78%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
36V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Output (Max)
83mA
Power (Watts)
1W
Package / Case
16-SMD Module, 6 Leads
Size / Dimension
0.94" L x 0.54" W x 0.30" H (23.9mm x 13.7mm x 7.5mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Series
VWRBT1 (1W)