VWRBS1-D12-S12-SIP
DC DC Converters
Manufacturer No:
VWRBS1-D12-S12-SIP
Manufacture:
CUI, Inc.
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
VWRBS1-D12-S12-SIP
Description:
DC DC CONVERTER 12V 1W
Series
VWRBS1-SIP (1W)
Voltage - Output 2
Features
SCP
Voltage - Output 3
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5kV
Efficiency
77%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
18V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
84mA
Power (Watts)
1W
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Size / Dimension
0.87" L x 0.37" W x 0.47" H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
12V
Company Profile
VWRBS1-D12-S12-SIP Relevant information
VWRBS1-D12-S12-SIP
VWRBS1-D12-S12-SIP
DC DC CONVERTER 12V 1W