668A1002BLF
Resistor Networks, Arrays
Manufacturer No:
668A1002BLF
Manufacture:
TT Electronics/BI
Package:
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
668A1002BLF
Description:
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16SOIC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Applications
Resistor Matching Ratio
±0.1%
Circuit Type
Isolated
Supplier Device Package
16-SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Number of Pins
16
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Size / Dimension
0.389" L x 0.154" W (9.89mm x 3.90mm)
Power Per Element
100mW
Resistance (Ohms)
10k
Series
668
Number of Resistors
8
Packaging
Tube
Resistor-Ratio-Drift
±5ppm/°C
Tolerance
±0.1%
Height - Seated (Max)
0.069" (1.75mm)