UPF50B500RV
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
UPF50B500RV
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Package:
Axial
Datasheet:
UPF50B500RV
Description:
RES 500 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
In Stock
177 pcs On sales
Product Parameter
Height - Seated (Max)
Series
UPF, Holsworthy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Bulk
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±0.1%
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Resistance
500 Ohms
Composition
Metal Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Package / Case
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.402" L (4.00mm x 10.20mm)