CK1608100M-T
Fixed Inductors
Manufacturer No:
CK1608100M-T
Manufacture:
TAIYO YUDEN
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CK1608100M-T
Description:
FIXED IND 10UH 50MA 1.105 OHM
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Type
Multilayer
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Series
CK
DC Resistance (DCR)
1.105Ohm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
20 @ 2MHz
Current Rating (Amps)
50mA
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.037" (0.95mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
10µH
Frequency - Self Resonant
17MHz