HVCB2512FDC250K
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
HVCB2512FDC250K
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
HVCB2512FDC250K
Description:
RES 250K OHM 1% 2W 2512
In Stock
3778 pcs On sales
Product Parameter
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
2W
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)
Series
HVC
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Number of Terminations
2
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
2512
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
250 kOhms