HVCB0603FDC50M0
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
HVCB0603FDC50M0
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HVCB0603FDC50M0
Description:
RES 50M OHM 1% 0.06W 0603
In Stock
1664 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)
Series
HVC
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Number of Terminations
2
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
50 MOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.06W