HVCB0603FDC75M0
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
HVCB0603FDC75M0
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
HVCB0603FDC75M0
Description:
RES SMD 75 MOHMS 1% 0.06W 0603
In Stock
7 pcs On sales
Product Parameter
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
HVC
Number of Terminations
2
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Supplier Device Package
0603
Packaging
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Tolerance
±1%
Resistance
75 MOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Power (Watts)
0.06W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.79mm)
Height - Seated (Max)
0.020" (0.51mm)