50JGV100M10X10.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
50JGV100M10X10.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
50JGV100M10X10.5
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD
In Stock
1480 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
50V
Series
JGV
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
100µF
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
315mA @ 120Hz
Applications
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ High Frequency
378mA @ 10kHz