50JGV0.47M4X6.1
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
50JGV0.47M4X6.1
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
50JGV0.47M4X6.1
Description:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
50V
Series
JGV
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Capacitance
0.47µF
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
4mA @ 120Hz
Applications
Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ High Frequency
6mA @ 10kHz