35TWL33MEFC6.3X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
35TWL33MEFC6.3X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35TWL33MEFC6.3X11
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
33µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
120mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
180mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Series
TWL
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)