35TWL220MEFC10X16
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
35TWL220MEFC10X16
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35TWL220MEFC10X16
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Series
TWL
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
220µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
420mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)