10WA4700MEFC16X20
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10WA4700MEFC16X20
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
10WA4700MEFC16X20
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Series
WA
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
4700µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
1.55A @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
1.7825A @ 10kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)