10WA1000MEFC10X9
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10WA1000MEFC10X9
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
10WA1000MEFC10X9
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
1000µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
550mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
660mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Series
WA
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Company Profile
10WA1000MEFC10X9 Relevant information
10WA1000MEFC10X9
10WA1000MEFC10X9
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL