FB3S025C11R3000
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Manufacturer No:
FB3S025C11R3000
Manufacture:
JAE Electronics
Datasheet:
FB3S025C11R3000
Description:
CONN FPC BOTTOM 25POS 0.30MM R/A
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Mating Cycles
20
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
25
Actuator Color
Black
Current Rating (Amps)
0.35A per Contact
Cable End Type
Tapered
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Finish
Gold
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Pitch
0.012" (0.30mm)
Flat Flex Type
FPC
Contact Finish Thickness
Series
FB3
Voltage Rating
50V