FB3S017C11
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Manufacturer No:
FB3S017C11
Manufacture:
JAE Electronics
Datasheet:
FB3S017C11
Description:
CONN FPC BOTTOM 17POS 0.30MM R/A
Series
FB3
Voltage Rating
50V
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Features
Low Insertion Force (LIF)
Locking Feature
Flip Lock
Packaging
Bulk
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Mating Cycles
20
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions
17
Actuator Color
Black
Current Rating (Amps)
0.35A per Contact
Cable End Type
Tapered
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Finish
Gold
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Pitch
0.012" (0.30mm)
Flat Flex Type
FPC
Contact Finish Thickness
Company Profile
FB3S017C11 Relevant information
FB3S017C11
FB3S017C11
FB3S017C11R3000
FB3S017C11R3000