IXYT80N90C3
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXYT80N90C3
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXYT80N90C3
Description:
IGBT 900V 165A 830W TO268
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Td (on/off) @ 25°C
34ns/90ns
Series
GenX3™, XPT™
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
TO-268
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 80A
Input Type
Standard
Current - Collector (Ic) (Max)
165A
Gate Charge
145nC
Current - Collector Pulsed (Icm)
360A
Part Status
Active
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
900V
Power - Max
830W
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Test Condition
450V, 80A, 2Ohm, 15V
Switching Energy
4.3mJ (on), 1.9mJ (off)
Company Profile
IXYT80N90C3 Relevant information
IXYT25N250CHV
IXYT25N250CHV
IGBT 2500V 235A TO-268HV
IXYT30N65C3H1HV
IXYT30N65C3H1HV
IGBT 650V 60A 270W TO268HV
IXYT80N90C3
IXYT80N90C3
IGBT 900V 165A 830W TO268