IXYT20N120C3D1HV
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXYT20N120C3D1HV
Manufacture:
IXYS
Package:
TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Datasheet:
IXYT20N120C3D1HV
Description:
IGBT
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Td (on/off) @ 25°C
20ns/90ns
Series
XPT™, GenX3™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
TO-268HV
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.4V @ 15V, 20A
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
29ns
Gate Charge
53nC
Current - Collector (Ic) (Max)
36A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
88A
Power - Max
230W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200V
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Test Condition
600V, 20A, 10Ohm, 15V