IXBF15N300C
Transistors - IGBTs - Single
Manufacturer No:
IXBF15N300C
Manufacture:
IXYS
Package:
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet:
IXBF15N300C
Description:
IGBT 3000V 37A 300W ISOPLUSI4
Series
BIMOSFET™
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
IGBT Type
Supplier Device Package
ISOPLUS i4-PAC™
Packaging
Tube
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
6V @ 15V, 15A
Input Type
Standard
Reverse Recovery Time (trr)
706ns
Gate Charge
267nC
Current - Collector (Ic) (Max)
37A
Part Status
Active
Current - Collector Pulsed (Icm)
300A
Power - Max
300W
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
3000V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Test Condition
1500V, 15A, 10Ohm, 15V
Switching Energy
9.15mJ (on), 1.4mJ (off)
Td (on/off) @ 25°C