R272-100-000
Boxes
Manufacturer No:
R272-100-000
Manufacture:
Hammond Manufacturing
Datasheet:
R272-100-000
Description:
BOX ALUM GRAY 8.66"L X 3.94"W
Part Status
Active
Area (L x W)
34.1in² (220cm²)
Shipping Info
Shipped from Digi-Key
Color
Gray
Container Type
Box
Design
Hand Held, Split Sides
Size / Dimension
8.661" L x 3.937" W (220.00mm x 100.00mm)
Height
1.669" (42.40mm)
Material Flammability Rating
Series
R272
Weight
1.4 lbs (635g)
Ratings
IP66
Features
Battery Compartment, 9V and AA, PCB Supports