PM5YCW12.0
Panel Indicators, Pilot Lights
Manufacturer No:
PM5YCW12.0
Datasheet:
PM5YCW12.0
Description:
PNL MNT YLW 20MA W/WIRE 12"
Viewing Angle
35°
Lens Transparency
Clear
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Current
30mA
Wavelength - Peak
590nm
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Ingress Protection
Voltage
2V
Panel Cutout Shape
Round
Features
Millicandela Rating
40mcd
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lamp Color
Yellow
Lens Color
Colorless
Obsolete
Company Profile
PM5YCW12.0 Relevant information
PM5YC
PM5YC
PNL MNT W/ WIRE 590NM 600MCD YLW
PM5YCW12.0
PM5YCW12.0
PNL MNT YLW 20MA W/WIRE 12"
PM5YCW12.0-CC
PM5YCW12.0-CC
LED ASSEMBLY
PM5YD
PM5YD
PNL MNT W/ WIRE 590NM 25MCD YLW
PM5YD12VW12
PM5YD12VW12
PNL MNT YLW 20MA W/WIRE 12"
PM5YD12VW12.0
PM5YD12VW12.0
LED ASSY PNL 5MM YLW DIFF 12V