AEH10A24
DC DC Converters
Manufacturer No:
AEH10A24
Manufacture:
Artesyn Embedded Technologies
Package:
9-DIP Module
Datasheet:
AEH10A24
Description:
DC DC CONVERTER 5V 50W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs
1
Series
AEH10 (50W)
Voltage - Output 1
5V
Features
Remote On/Off
Voltage - Output 2
Packaging
Bulk
Voltage - Output 3
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
36V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
50W
Package / Case
9-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Company Profile
AEH10A24 Relevant information
AEH10A24
AEH10A24
DC DC CONVERTER 5V 50W
AEH10A24N
AEH10A24N
DC DC CONVERTER 5V 50W