EB3821530000G
Terminal Blocks - Wire to Board
Manufacturer No:
EB3821530000G
Datasheet:
EB3821530000G
Description:
TERM BLK 19P SIDE ENT 5.08MM PCB
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Packaging
Bulk
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Wire Gauge
12-22 AWG
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Torque - Screw
0.49 Nm (4.3 Lb-In)
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
20A
Voltage
300V