MNGI14-187DFIX-BOTTLE
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Manufacturer No:
MNGI14-187DFIX-BOTTLE
Manufacture:
3M
Datasheet:
MNGI14-187DFIX-BOTTLE
Description:
CONN QC RCPT 14-16AWG .187 100PC
Series
Scotchlok™
Contact Finish
Tin
Features
Contact Material
Brass
Packaging
Bulk
Length - Overall
0.810" (20.57mm)
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Insulation Diameter
0.145" (3.68mm)
Insulation
Fully Insulated
Tab Length
Wire Gauge
14-16 AWG
Part Status
Obsolete
Termination
Crimp
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Color
Blue
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)