VEF65US12
AC DC Desktop, Wall Adapters
Manufacturer No:
VEF65US12
Manufacture:
XP Power
Datasheet:
VEF65US12
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Form
Desktop (Class I)
Region Utilized
International
Series
VEF65 (65W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.761 lb (345.18 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approvals
Size / Dimension
4.58" L x 2.06" W x 1.23" H (116.3mm x 52.4mm x 31.3mm)
Efficiency
Level V
Voltage - Output
12V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Cord Length
47.2" (1.20m)
Current - Output (Max)
5.41A
Part Status
Discontinued at Digi-Key
No Load Power Consumption
300mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
65W
Input Connector
IEC 320-C14
Company Profile
VEF65US12 Relevant information
VEF65US12
VEF65US12
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 65W
VEF65US19
VEF65US19
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W
VEF65US24
VEF65US24
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 65W