JTK3024D12
DC DC Converters
Manufacturer No:
JTK3024D12
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JTK3024D12
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 30W
In Stock
19 pcs On sales
Product Parameter
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
30W
Current - Output (Max)
1.25A, 1.25A
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.43" H (25.4mm x 25.4mm x 10.9mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JTK30 (30W)
Voltage - Output 1
12V
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Voltage - Output 2
-12V
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
89%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Company Profile
JTK3024D12 Relevant information
JTK3024D12
JTK3024D12
DC DC CONVERTER +/-12V 30W