JTH1524D15
DC DC Converters
Manufacturer No:
JTH1524D15
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JTH1524D15
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
In Stock
63 pcs On sales
Product Parameter
Efficiency
86%
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
36V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Power (Watts)
15W
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Number of Outputs
2
Type
Isolated Module
Voltage - Output 1
15V
Series
JTH (15W)
Voltage - Output 2
-15V
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Voltage - Output 3
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5kV