JTD1524D15
DC DC Converters
Manufacturer No:
JTD1524D15
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JTD1524D15
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
In Stock
14 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Output 1
15V
Type
Isolated Module
Voltage - Output 2
-15V
Series
JTD15 (15W)
Voltage - Output 3
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Voltage - Output 4
Efficiency
86%
Voltage - Isolation
1.6kV
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
36V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
15W
Current - Output (Max)
500mA, 500mA
Package / Case
6-DIP Module
Supplier Device Package
6-DIP
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.41" H (40.6mm x 25.4mm x 10.4mm)