JCM3012D15
DC DC Converters
Manufacturer No:
JCM3012D15
Manufacture:
XP Power
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
JCM3012D15
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
In Stock
418 pcs On sales
Product Parameter
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Power (Watts)
30W
Current - Output (Max)
1A, 1A
Package / Case
6-DIP Module
Control Features
Enable, Active High
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.41" H (25.4mm x 25.4mm x 10.4mm)
Type
Isolated Module
Number of Outputs
2
Series
JCM30 (30W)
Voltage - Output 1
15V
Features
Remote On/Off, OVP, SCP
Voltage - Output 2
-15V
Packaging
Tube
Voltage - Output 3
Efficiency
90%
Voltage - Isolation
1.6kV