AKM36US18C2
AC DC Desktop, Wall Adapters
Manufacturer No:
AKM36US18C2
Manufacture:
XP Power
Datasheet:
AKM36US18C2
Description:
XP POWER, EXTERNAL AC-DC PSU, 36
In Stock
37 pcs On sales
Product Parameter
Input Connector
IEC 320-C8
Form
Desktop (Class II)
Region Utilized
International
Series
AKM36 (36W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Weight
0.176 lb (80.00 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm
Approvals
CB, CE, CSA, TUV, UL
Size / Dimension
4.25" L x 1.96" W x 1.33" H (108.0mm x 50.0mm x 33.8mm)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Voltage - Output
18V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Cord Length
59" (1.50m)
Current - Output (Max)
2A
Part Status
Active
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Applications
ITE (Commercial), Medical
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
36W