AEL20US12
AC DC Desktop, Wall Adapters
Manufacturer No:
AEL20US12
Manufacture:
XP Power
Datasheet:
AEL20US12
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Weight
0.375 lb (170.1 g)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Approvals
CB, TUV, UL
Size / Dimension
3.90" L x 1.65" W x 1.22" H (99.0mm x 42.0mm x 31.0mm)
Efficiency
Level V
Voltage - Output
12V
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Cord Length
48" (1.22m)
Current - Output (Max)
1.67A
Part Status
Discontinued at Digi-Key
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
20W
Input Connector
IEC 320-C6
Form
Desktop (Class I)
Region Utilized
International
Series
AEL20 (20W)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC