AED36US05
AC DC Desktop, Wall Adapters
Manufacturer No:
AED36US05
Manufacture:
XP Power
Datasheet:
AED36US05
Description:
36-70 WATTS AC/DC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Input Type
Cord (Sold Separately)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Cord Length
48" (1.22m)
Current - Output (Max)
4A
Part Status
Active
No Load Power Consumption
Applications
ITE (Commercial)
Polarization
Positive Center
Power (Watts)
20W
Input Connector
IEC 320-C8
Region Utilized
International
Form
Desktop (Class II)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Series
AED36 (36W)
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Approvals
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 0.79" H (110.0mm x 50.0mm x 20.0mm)
Efficiency
85%
Voltage - Output
5V