BZG04-8V2TR
TVS - Diodes
Manufacturer No:
BZG04-8V2TR
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BZG04-8V2TR
Description:
TVS DIODE 8.2V 14.8V DO214AC
Part Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.2V
Applications
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.3A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse
300W
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
1200pF @ 1MHz
Supplier Device Package
DO-214AC
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
Automotive, AEC-Q101, BZG04
Voltage - Breakdown (Min)
9.4V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.8V