BZG03B10-HM3-08
Diodes - Zener - Single
Manufacturer No:
BZG03B10-HM3-08
Manufacture:
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
BZG03B10-HM3-08
Description:
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Current - Reverse Leakage @ Vr
10µA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2V @ 500mA
Series
Automotive, AEC-Q101, BZG03B-M
Tolerance
±2%
Part Status
Active
Power - Max
1.25W
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AC, SMA
Impedance (Max) (Zzt)
4 Ohms
Operating Temperature
150°C (TJ)
Supplier Device Package
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
10V
Company Profile
BZG03B10-HM3-08 Relevant information
BZG03B10-HM3-08
BZG03B10-HM3-08
DIODE ZENER 10V 1.25W DO214AC