RRN0.50DB
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
Manufacturer No:
RRN0.50DB
Manufacture:
Techflex
Datasheet:
RRN0.50DB
Description:
SLEEVING 1/2" X 500' BROWN
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Material
Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Diameter - Outside, Non-Expanded
Part Status
Active
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Heat Protection
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Color
Brown
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Width
Environment Protection
Length
500' (152.40m)
Diameter - Inside, Expanded
0.750" (19.05mm)
Series
Flexo® Rodent Resistant
Material Flammability Rating
Features
Rodent Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.500" (12.70mm)