T83S11D412-24
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
T83S11D412-24
Manufacture:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Datasheet:
T83S11D412-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24VDC
Series
T83
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
1.44 kOhms
Packaging
Bulk
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
220VAC, 250VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
16.3 VDC
Coil Current
16.7mA
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
5ms
Release Time
3ms
Company Profile
T83S11D412-24 Relevant information
T83S11D412-24
T83S11D412-24