HSC10012R4J
Chassis Mount Resistors
Manufacturer No:
HSC10012R4J
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSC10012R4J
Description:
RES CHAS MNT 12.4 OHM 5% 100W
In Stock
12 pcs On sales
Product Parameter
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
100W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Series
HS, CGS
Size / Dimension
2.579" L x 1.870" W (65.50mm x 47.50mm)
Features
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Lead Style
Solder Lugs
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance
12.4 Ohms