HSA5010KJ
Chassis Mount Resistors
Manufacturer No:
HSA5010KJ
Manufacture:
TE Connectivity Passive Product
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSA5010KJ
Description:
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 50W
In Stock
227 pcs On sales
Product Parameter
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
50W
Package / Case
Axial, Box
Mounting Feature
Flanges
Series
HS, CGS
Size / Dimension
2.008" L x 1.181" W (51.00mm x 30.00mm)
Features
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Tolerance
±5%
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Lead Style
Solder Lugs
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Resistance
10 kOhms