RWS300B15
AC DC Converters
Manufacturer No:
RWS300B15
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
RWS300B15
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 300W
In Stock
178 pcs On sales
Product Parameter
Series
RWS-B (300W)
Voltage - Output 2
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 3
Approvals
CE
Voltage - Output 4
Efficiency
84%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
300W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
6.70" L x 4.02" W x 1.61" H (170.0mm x 102.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Enclosed
Voltage - Output 1
15V