FPS100012/S
AC DC Converters
Manufacturer No:
FPS100012/S
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
FPS100012/S
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 864W
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
864W
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 360 VDC
Size / Dimension
11.42" L x 5.00" W x 1.61" H (290.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Number of Outputs
1
Type
Front End
Voltage - Output 1
12V
Series
FPS1000 (1000W)
Voltage - Output 2
Features
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Efficiency
83%
Voltage - Isolation
3kV
Part Status
Active
Minimum Load Required
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
0°C ~ 60°C (With Derating)
Mounting Type
Rack Mount
Current - Output (Max)
72A
Company Profile
FPS100012/S Relevant information
FPS100012
FPS100012
AC/DC CONVERTER 12V 1000W