EZA250032048
DC DC Converters
Manufacturer No:
EZA250032048
Manufacture:
TDK-Lambda Americas Inc.
Datasheet:
EZA250032048
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 2500W
In Stock
2 pcs On sales
Product Parameter
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
36V / 300V
Mounting Type
Rack Mount
Current - Output (Max)
52A / 7.8A
Power (Watts)
2500W
Size / Dimension
15.75" L x 16.65" W x 1.72" H (400.0mm x 422.8mm x 43.6mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
48V / 320V
Type
Enclosed, Bidirectional
Voltage - Output 2
Series
EZA (2500W)
Voltage - Output 3
Approvals
Voltage - Output 4
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
3kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
60V / 380V
Company Profile
EZA250032048 Relevant information
EZA250032048
EZA250032048
DC/DC CONVERTER 48V 2500W
EZA28DRJH
EZA28DRJH
CONN EDGE DUAL FMALE 56POS 0.125